نقشه راه #مسیرنو

شرکت رنو با شروع #مسیرنو مقصد و هدفی را تعریف کرده که با کوچک ترین اشتباه ممکن بود به بیراهه برود. پس نقشه راه دقیقی برای این مسیر تهیه شده که همه آنچه که به نظر می‌ آید نقشی موثر داشته باشد، در آن گنجانده شد: افراد تاثیرگذار و دغدغه‌ مند، پیشنهادات کاربردی و عملی و...
۱۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۸ سبک رنو

رسیدن به هر هدفی مستلزم داشتن برنامه ای مدون، سنجیده و دقیق است تا افراد را در راه درست برای رسیدن به مقصد قرار دهد. وقتی می خواهیم در زندگیمان قدم در مسیری نو بگذاریم، نیاز به لوازم، تجهیزاتی و نقشه راه داریم تا در نیمه های راه از نفس نیفتیم و مسیر را اشتباه طی نکنیم.

شرکت رنو با شروع #مسیرنو مقصد و هدفی را تعریف کرده که با کوچک ترین اشتباه ممکن بود به بیراهه برود. پس نقشه راه دقیقی برای این مسیر تهیه شده که همه آنچه که به نظر می آید نقشی موثر داشته باشد، در آن گنجانده شد: افراد تاثیرگذار و دغدغه مند، پیشنهادات کاربردی و عملی و...

اشکان خطیبی به عنوان هنرمندی که دغدغه های اجتماعی داشت به این چالش پیوست. هشتگی که برای این کمپین خلق شد، #مسیرنو بود که نوید یک مسیر جدید را برای لذت بردن از رانندگی و ترافیک می داد وهم نام رنو را در خود داشت. راه حل های متفاوتی برای تغییر فرهنگ ترافیک، صبر و شکیبایی بیشتر و لذت بردن از ترافیک پیشنهاد شد، زیرا به نظر می رسید زمان های بیهوده ای که در ترافیک تلف می شوند دلیل عصبانیت آدم ها است. در نتیجه پیشنهاد اول استفاده بهتر از زمان و دقیقه ها و ساعت های با ارزشی بود که هر روز در ترافیک هدر می دهیم. استفاده بهتر از طریق گوش کردن به کتاب های صوتی، پادکست، موسیقی، بازی‌های کلامی و داشتن همسفری برای هم صحبت شدن.

همزمان از طریق شبکه های اجتماعی و به کمک چهره های شناخته شده، این راهکارها و پیشنهادات با مردم به اشتراک گذاشته شد. پیشنهاداتی که برای آنها منابعی تهیه و تنظیم شده بود و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت مثل معرفی منابع صوتی مناسب برای شنیده شدن در ترافیک. انتقال این پیام‌ها از طریق ویدیوها، عکس‌ها و انیمیشن‌هایی بود که میلیون‌ها بار دیده شدند.

مسیر نو

نتیجه این اطلاع رسانی ها لبخندهایی بی شمار بود که نشان از همراهی افراد با این کمپین داشتند و در نتیجه آن #لبخنددرترافیک شکل گرفت. در نتیجه بزرگ تر شدن کمپین و لبخندها در ترافیک، اطلاع رسانی نیاز به رسمیت بیشتری داشت پس وبسایتی اختصاصی درکنار سایت اصلی رنو برای #مسیرنو طراحی شد. تعداد زیادی از اینفلوئنسرها و سلبریتی ها از جمله آناهیتا درگاهی و بهزاد عمرانی (خواننده گروه بمرانی) هم با مسیرنو همراه شدند و با ویدئوها و عکس هایشان از مردم برای شرکت در مسیرنو دعوت کردند.

بعد از تشویق مردم به استفاده بهینه از ساعاتی که در ترافیک هدر می دهند، مسیرنو وارد فاز جدیدی از فعالیت های خود شد. در گام نخست فراخوانی برای گالری عکس مسیرنو داده شد تا عکس های جذاب و زیبایی از سراسر ایران با نگاه های متفاوت و خلاقانه در آلبوم عکسی با عنوان «لبخند در ترافیک» ثبت شود. در ادامه و با نزدیک شدن به ماه مهر و مدرسه، برای انتقال حال خوب به دیگران و رفتاری بر پایه احترام، با همکاری چند اینفلوئنسر و البته خود مردم، پیشنهادهایی مطرح شد و از میان این نظرات، چند راهکار نهایی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران انتخاب شدند، موارد ساده ای مثل پارک نکردن جلوی پل یا توقف پشت خط عابر پیاده که در عین سادگی بسیار تاثیرگذار هستند.

تمام فعالیت هایی که در این زمینه انجام شد و بازخوردهایی که در پی آن به وجود آمد، نشان از گسترش یک فرهنگ و فراگیر شدن آن به مرور زمان است.

در ادامه ویدیویی جالبی از تلاش ها و پشت صحنه هایی که در زمان تولید محتوا مسیرنو با اشکان خطیبی و سایر همراهانمان تجربه شد را می توانید ببینید.


کلید واژه ها: مسیر نو مسئولیت های اجتماعی رنو