نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز

این مسابقه اولین و معتبرین ترین مسابقه خودرویی استقامتی جهان است که از سال ۱۹۲۳ در پیست دلاسارته در شهر لمان فرانسه برگزار می شود.
نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز
۱۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۱ اخبار رنو

لمانز (Le Mans) شهری در فرانسه است که در آن یکی از معروف ترین مسابقات اتومبیلرانی جهان یعنی مسابقه 24 ساعته لمانز برگزار می شود. این مسابقه اولین و معتبرین ترین مسابقه خودرویی استقامتی جهان است که از سال 1923 در پیست دلاسارته در شهر لمان فرانسه برگزار می شود.

تیم آلپین 43 سال پس از پیروزی تاریخی خود در این رقابت و در بازگشتی قدرتمند به آن توانست روی سکو قرار بگیرد. تیم استقامت Elt ماموت آلپین توانست در این مسابقه که با چندین حادثه همراه بود در مکان سوم قرار گیرد. این نتیجه دومین قرار گرفتن آلپین روی سکوی این مسابقه دو ساعته کلاسیک فرانسوی است.

برند آلپین در سال 1955 توسط Jean Rédélé تأسیس شد و خود را با خودروی اسپرت به سبک فرانسوی متمایز کرد. در سال 2018، مارک A110 جدید، یک ماشین اسپرت وفادار به اصول جاودانه، سبکی، چابکی و لذت رانندگی Alpine را ارائه کرد. در سال 2021، Alpine Cars ، Renault Sport Cars و Renault Sport Racing تحت پرچم آلپین متحد شدند. بنابراین، این برند به خودروهای ورزشی منحصر به فرد، اصیل و منحصر به فرد گروه رنو اختصاص داده شد و از میراث و هنر کارخانه تاریخی خود در Dieppe و همچنین مهارت مهندسی تیم های فرمول یک و رنو اسپرت بهره مند شد.

نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز

آلپین اندکی قبل از شروع این مراسم، علاقه خود را به موتور اسپورت را با حضور بهترین سفیران و رانندگان خود جشن گرفت. این برند همچنین با حضور فرناندو آلونسو خودروی فرمول یک خود را در پیست دلاسارته به نمایش گذاشت.

پس از این مراسم در لمان، باران کمتر از یک ساعت قبل از مسابقه، شروع به باریدن کرد. تیم آلپین همانند رقبای خود امسال برای اولین بار از لاستیک های شیاردار میشلن در خودروی A480 خود استفاده کرد. نیکولاس لاپیر مسابقه را در پیست خیس دلاسارته آغاز کرد و با گذر عالی از خودروی شماره 8 تویوتا به مقام دوم رسید.

وی سپس یک بازگشت کاملاً چشمگیر را از مکان هفدهم آغاز کرد تا در کمتر از دو دور، دوباره جزء ده تیم برتر قرار گیرد و سپس سه دور بعد بین پنج نفر اول قرار گرفت. مجموعه ای از سریعترین زمانها در پیست خشک مسابقه باعث شد تا او پیش از اولین پیت استاپ خود هنگامی که به لاستیک های اسلیک روی آورد، پیشگام مسابقه شود.

نیکولاس لاپیر در جایگاه پنجم ظاهر شد و فشار خود را ادامه داد تا پس از تقریباً دو ساعت و نیم از مسابقه به مقام سوم برسد. علیرغم مشکلات و چندین وقفه ایمنی که برای تیم مطلوب نبود، آندره نگریو و ماتیو واکسیویر نیز همه چیزهایی را که داشتند ارائه کردند. عضو جوان تیم آلپین مجبور شد به دلیل مشکل در چراغ ها ، با تغییر برنامه ریزی نشده قسمت بدنه عقب، روبرو شود.

نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز

در حالی که او بعد از چهار دقیقه، این فرصت را از دست داد اما موفق شد پیش از واگذاری به نیکولاس لاپیر بار دیگر به جایگاه سوم بازگردد. از آن به بعد، نبرد با شماره 708 گلیکنهاوس برای مرحله آخر سکو داغ شد. در ساعات پایانی عصر، آندره نگریو با همان سرعت به کار خود ادامه داد.

سپس تیم استراتژی لاستیک خود را با سه برابر شدن میزان رانندگان خود تنظیم کرد تا لاستیک های تازه را برای حرکت نهایی ذخیره کند. در این دوئل تاکتیکی شدید، با چندین نبرد سخت در مسیر و به لطف عملکرد بی عیب و نقص تیم فنی، این سه نفر از شب وحشتناک در راه رسیدن به سکو بیرون آمدند. با وجود سفری که در تله سنگ ریزه انجام شد، نیکولاس لاپیر سرعت را در مه سحرگاهی سرعت بخشید تا هم تیمی های خود را در موقعیت ایده آلی قرار دهد.

تحت انگیزه آندره نگریو و تاکتیک های تیم استقامت الف ماموت آلپین، تیم از منطقه ای آهسته استفاده کرد و کمی بازگشت ماتیو واکسیویر به پیست را پیش بینی کرد. این تصمیم بسیار مهم بود زیرا راننده فرانسوی حریف خود را شکست داد و سرعت خود را برای نزدیک شدن به دو دقیقه از نزدیکترین رقیب خود تعیین کرد. 

نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز

در دقایق رو به پائین مسابقه، آلپین A480 در کنترل بود و با وجود سه توقف دیگر ، پرچم شطرنجی را بعد از ساعت 16 بعدازظهر کمی بعد از رقیب خود با بیش از نیم دور در رده سوم برد. لورن روسی، مدیرعامل آلپین و لوکا دو مئو، مدیرعامل گروه رنو، این نتیجه را از نزدیک مشاهده کردند و بر اهمیت نتیجه مسابقه 24 ساعته لمان برای آلپین در سال 2021 تأکید کردند.

در این مسابقه نیکولاس لاپیر ، آندره نگریو و ماتیو واکسیویر مقام سوم را به اختصاص دادند و جایگاه دوم آلپین را در رده بندی سازندگان پیش از رویداد بعدی در بحرین (28 تا 30 اکتبر) تثبیت کردند.

فیلیپ سینو ، مدیر تیم آلپین درباره این مسابقه گفت: "آلپین قطعاً عاشق لمانز است. وقتی روی سکو آبی ایستادم، متوجه شدم که اتفاق بسیار خوبی در جریان است. در حالی که پیروزی برای تقویت افسانه آلپین و لمان فوق العاده بود اما دلیلی نداریم که ناامید شویم. این یک نتیجه عالی است که پس از یک مسابقه فوق العاده سخت و دشوار به دست آمد. ما یک تیم کوچک هستیم که تنها یک ماشین داریم. ما جای هیچگونه اشتباهی نداشتیم و کارمان را به خوبی انجام دادیم. ما به سرعت متوجه شدیم که نمی توانیم با سطح عملکرد برندگان مطابقت داشته باشیم و تمام توجه خود را بر روی این سکوی مهم برای همه افرادی که از ما حمایت می کنند متمرکز کردیم. پس از این مسابقه، من فکر می کنم که ما تصویر دقیق تری از میدان داریم. سرانجام، من به ژان پیر ژاوسود فکر می کنم، مردی که می دانست چگونه ساده، کارآمد، جدی، پرشور و فوق العاده متواضع باشد تا بتواند عملکرد فوق العاده ای داشته باشد."

نیکولاس لاپیر، یکی از رانندگان تیم نیز گفت: "دیدن همه هواداران با پرچم فرانسه و رنگ تیم آلپین بسیار عالی بود. ما سال گذشته بسیار دلتنگ آنها بودیم. ما در طول هفته حمایت بزرگی را احساس کردیم و می خواهیم از آنها تشکر کنیم. این مقام سوم آن چیزی نیست که انتظار داشتیم، اما این بهترین کاری است که ما امروز می توانستیم انجام دهیم. تویوتا از ما قوی تر بود. ما باید این را بپذیریم، به آنها تبریک بگوییم و حتی بیشتر تلاش کنیم، حتی اگر بتوانیم به دستاوردهای خود در این مسابقه افتخار کنیم."

نتیجه خیره کننده آلپین در مسابقه ۲۴ ساعته لمانز

آندره نگریو دیگر راننده تیم نیز گفت: "هر بار که من با نیکولاس به لمان می آیم، با هم روی سکو به پایان می رسانیم و امسال یک عضو جدید به نام ماتیو همراه خود داریم! این یک نتیجه عالی برای آلپین و تیمی است که در کنار ما سخت تلاش کرده اند تا چالش را برآورده کنند. از کلاس هایپرکارو مقررات جدید آن، فرایندهای جدید و یک ماشین جدید برای ما. ما به اندازه کافی به تیم های پیشتار نزدیک نبودیم تا از مسائل فنی آنها استفاده کنیم و هر دو راننده تیم Glickenhaus  نیز در این مسیر بسیار قوی بودند. ما توانستیم از آنها پیشی بگیریم و از این مسئله رضایت زیادی داشتیم."

ماتیو واکسیویر، سومین عضو تیم آلپین در مسابقه 24 ساعته لمانز نیز گفت: "از ابتدای مسابقه ما خیلی سریع و واضح دیدیم که تویوتا از سرعت خوبی برخوردار است. ما باید در حالی که با محدودیت خود پیش می رویم، بی عیب و نقص باشیم. من مرتکب یک اشتباه شدم، این را قبول دارم اما توانستیم بدون از دست دادن امتیاز به راه خود ادامه دهیم. ما به فلسفه و رویکرد خود پایبند ماندیم، هرگز واکنش بیش از حد نشان ندادیم و توانستیم به این سکو برسیم که می توانیم به آن افتخار کنیم. تیم از همان ابتدا کار بسیار خوبی انجام داد."

شرکت تویوتا موفق شد در مسابقات لمانز ۲۰۲۱ به مقام قهرمانی دست پیدا کند. در چهار دوره گذشته این مسابقات نیز شرکت تویوتا در جایگاه نخست ایستاده بود. مقام نخست کلاس جدید هیبریدی به خودروی شماره ۷ تویوتا GR010 با رانندگی کامو کابایاشی، خوزه ماریا لوپز و مایک کانوی تعلق گرفت. لازم به ذکر است که در شروع این مسابقه به دلیل شرایط آب و هوایی نامساعد و مرطوب بودن زمین تعداد زیادی از خودروهای شرکت کننده با حوادثی مواجه شدند.


کلید واژه ها: تیم آلپین آلپین مسابقه لمانز