سیستم R-Link رنو چیست؟

با وقوع پیشرفت های چشمگیر تکنولوژی و دستگاه های همراه زندگی در عصر جدید دچار تغییراتی زیادی شده است. تکنولوژی های امروزی در مسیر آسان کردن زندگی بشر گام بر می دارند و هر چه به جلوتر می رویم این فناوری ها بیشتر با زندگی روزمره در هم آمیخته می شوند.
سیستم R-Link رنو چیست؟
۱۵ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۶ تکنولوژی رنوکار

با وقوع پیشرفت های چشمگیر تکنولوژی و دستگاه های همراه زندگی در عصر جدید دچار تغییراتی زیادی شده است. تکنولوژی های امروزی در مسیر آسان کردن زندگی بشر گام بر می دارند و هر چه به جلوتر می رویم این فناوری ها بیشتر با زندگی روزمره در هم آمیخته می شوند.

حضور دستگاه های هوشمند موبایل و سیستم عامل هایی که هر روز پیشرفته از روز قبل می شوند زمینه را برای حضور آنها در سایر صنایع و خدمات دیگر نیز مهیا کرده است. یکی از این صنایع، صنعت پر طرفدار خودرو سازی است. خودروسازان فرصت استفاده از تکنولوژی برای پیشرفت محصولات خود را مغتنم دانسته و با همکاری شرکت های بزرگ فناوری خدمات نوینی را در راستای تسهیل استفاده از خودروها و خدمات آنها فراهم کرده اند.

خودروهای پیشرفته امروزی به سیستم های ارتباطی نوینی مجهز شده اند تا راه ارتباطی متفاوتی را برای ارتباط میان انسان و خودرو ایجاد کنند. این فناوری های نوین به صورت تقریبی نوع کنترل خودروها را نیز تغییر داده است و آن را به سمت استفاده از قدرت سیستم های عامل هوشمند نزدیک کرده است.

شرکت خودروسازی رنوی فرانسه به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های فعال در صنعت خودروسازی که خود از پیشگامان ابداع و استفاده از فناوری های روز در محصولاتش است نیز در همین مسیر گام بر می دارد و به همین دلیل توانسته است طیف وسیعی از خدمات را در قالب فناوری های نوین در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

شرکت رنو در سال ۲۰۱۲ با ابداع سیستم ارتباطی آر- لینک (R-Link) کنترل خودرو را به زیر انگشتان سرنشینان آورده و از این طریق نه تنها در مسیر پیشرفت قرار داشته بلکه امنیت سرنشینان خود را نیز ارتقا داده است. این سیستم همزمان با معرفی نسخه سالن رنو کلیو ۴ معرفی شد و از آن زمان تاکنون در بسیاری از محصولات رنو مورد استفاده قرار گرفته است.

سیستم آر-لینک رنو - R-Link

سیستم آر- لینک (R-Link) در ابتدا بر اساس معماری نسخه فرویو سیستم عامل متن باز اندروید توسط شرکت رنو توسعه داده شد. رنو برخی از خودروهای پرچمدار خود را به صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی تجهیز کرد تا بتواند این سیستم را از این طریق به داخل خودرو بیاورد. البته در حقیقت رنو مانند بسیاری دیگر از شرکت ها پس از استفاده از سیستم عامل اندروید رابط کاربری و ویژگی های آن را در قالب مورد دلخواه خود تغییر دادند و نرم افزار هایی را به آن اضافه کردند. در ابتدا حدود ۱۵ نرم افزار از جمله نرم افزار مسیریابی TomTom به آر- لینک (R-Link) اضافه شد و این در حالی بود که استفاده از این سیستم نیازمند پرداخت حق عضویت نیز نبود.

عملکردها در سیستم آر-لینک نه تنها از طریق صفحه نمایش لمسی بلکه از طریق فرمان صوتی نیز قابل مدیریت کردن هستند. ضمن اینکه کنترل کننده ای نیز روی فرمان خودروها قرار گرفته بود تا عملکرد مدیریت این سیستم را در اختیار راننده قرار دهد. همچنین این سیستم در آن واحد به خودرو، موبایل سرنشین و سیستم رایانش ابری رنو متصل است تا عملکرد با دقت کامل انجام شوند.
سیستم آر- لینک (R-Link) در منوی خود شش عملکرد را در اختیار راننده قرار می داد:

- مسیر یابی شامل راهنمای مسیر ماهواره ای، نقشه راه ها، ترافیک مسیر، خدمات مسیر و هشدار مناطق خطر.
- سیستم چند رسانه های مانند پخش رادیو، موسیقی و تماشای عکس و ویدیو.
- امکانات ارتباطی برقراری تماس، مدیریت تماس ها و مخاطبین از طریق ارتباط بلوتوث.
- مدیریت تجهیزات مشخصی از خودرو مانند دوربین دنده عقب و نمایش اطلاعاتی مانند مصرف سوخت، مسافت پیمایش شده و مصرف انرژی توسط خودرو.
- خدماتی مانند دستیار رنو، اطلاعات آب و هوا و دسترسی به فروشگاه آنلاین نرم افزار های رنو از طریق R-Link Store.
- مدیریت تنظیمات سیستمی مانند تنظیمات سیستم چند رسانه ای، نمایشگر، زبان، تاریخ و ساعت.

رنو در تمام سال های پس از معرفی سیستم آر- لینک دست از کار نکشید و هر روز بر روی پیشرفت و بهبود قابلیت های آن تلاش کرد تا در نهایت نسخه دوم این سیستم ارتباطی را با نام R-Link 2 عرضه کرد. این سیستم در حال حاضر در خودروهای مطرح و پرچمدار رنو ماند رنو تلیسمان، رنو کولیوس، رنو مگان و.... مورد استفاده قرار می گیرد.

آر-لینک نسخه دوم از لحاظ ظاهر گرافیکی دچار تغییراتی شده است و در خودروهای مانند رنو تلیسمان از یک صفحه نمایش عمودی بزرگ برای استفاده از آن استفاده شده است. در نگاه اول به این صفحه نمایش احساس دیدن یک تبلت زیبا به شما دست خواهد داد با این تفاوت که در مرکز داشبورد ماشین نصب شده است. البته در برخی دیگر از مدل های رنو از صفحه نمایش ۷ اینچی افقی برای این سیستم بهره گرفته شده است.

در سیستم R-Link 2 سرنشین خودرو می تواند از طریق ۳ صفحه خانگی قابل تنظیم به عملکردهای مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال می توان به صورت همزمان نرم افزار مسیریابی و نرم افزار مدیریت مخاطبان تماس را در یک صفحه قرار داد.راننده یا سرنشین خودرو برای استفاده و مدیریت عملکردهایی مانند سیستم مالتی سنس رنو (Renault MULTI-SENSE ) یا استفاده از دستیاران رانندگی مانند سیستم ترمز اضطراری فعال تنها نیاز به لمس چند گزینه روی صفحه نمایش لمسی خودروی خود دارند.

در این سیستم و از طریق نرم افزار مسیریابی TomTom می توانید نمای سه بعدی از مناظر و ساختمان ها داشته باشید و در عین حال از خدمات قبلی نیز بهره برداری کنید.

همچنین عملکردهای دیگری مانند سیستم پارک خودکار، مدیریت سیستم چند رسانه ای خودرو، مدیریت سیستم تهویه مطبوع خودرو و دیگر عملکرد های مربوط به خودرو از طریق سیستم آر – لینک در اختیار راننده و سرنشینان قرار خواهد داشت.

مهندسین رنو کماکان به تلاش ها و تحقیقات خود برای بهبود هر چه بیشتر این سیستم ادامه خواهند داد تا شاید در آینده بسیار نزدیک امکانات بی شمارتری را به این سیستم اضافه کنند.

 


کلید واژه ها: تکنولوژی محصولات رنو رنو تالیسمان رنو کولئوس سیستم آر-لینک رنو Renault R-Link