حقایقی جالب درباره رنو

رنو یکی از بزرگترین خودروسازان دنیاست که تاریخ غنی و طولانی آن به قرن نوزده میلادی باز می گردد. رنو در ابتدا یک تجارت کوچک خانوادگی بود که توسط برادران رنو تاسیس شد. در زیر نگاهی داریم به حقایقی جالب درباره این شرکت پیشروی فرانسوی.
حقایقی جالب درباره رنو
۱۶ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۹:۵۲ رنوپدیا پر بازدیدها

رنو یکی از بزرگترین خودروسازان دنیاست که تاریخ غنی و طولانی آن به قرن نوزده میلادی باز می گردد. رنو در ابتدا یک تجارت کوچک خانوادگی بود که توسط برادران رنو تاسیس شد. در زیر نگاهی داریم به حقایقی جالب درباره این شرکت پیشروی فرانسوی.

 1. تاریخ شرکت رنو با داستان یک مرد با سرنوشتی غیر عادی آغاز شد. نام این مرد لویی رنو بود و تبدیل به یکی از بزرگترین صنعت کاران بزرگ قرن بیستم شد. لویی از همان سالهای اولیه جوانی به ماشین آلات و فناوری علاقمند بود. خانواده ثروتمند وی نیز با فراهم آوردن شرایط تاسیس کارگاه لویی، او را در این راه همراهی کردند. لویی اولین خودروی خود را در سال ۱۸۹۸ با یک موتور ۰.۷۵ اسب بخاری تک سیلندر ساخت. رنو وویتروت (که در زبان فرانسوی به معنای خودروی کوچک است) اولین اتومبیل ساخته شده توسط رنو بود.
 2. لوئی ۲۱ ساله یک مهندس جوان بود که پیش از تصمیم به گسترش شرکتش، چندین پروتوتایپ طراحی و ساخته بود. وی با دیدن پتانسیل تجاری این فناوری جدید تصمیم به همکاری با برادرانش مارسل و فرناند گرفت که تجربه کار در کارخانه پدرشان را داشتند. آنها با کمک یکدیگر در سال ۱۸۹۹ شرکت رنو فررس (به معنای برادران رنو) را راه اندازی کردند. اولین کارخانه رنو در شهر کوچک بیانکو در حومه غربی پاریس ساخته شد.این کارخانه خودروهای دو سرنشین با موتور تک سیلندر De Dion-Bouton و سیستم انتقال قدرت طراحی شده توسط رنو را تولید می کرد.
 3. ریاست شرکت در سال ۱۹۰۰ دچار تغییرات بنیادینی شد. رنو در سال ۱۹۰۳ ساخت موتورهای خود را آغاز کرد؛ رنو تا آن زمان موتورها را از De Dion-Bouton خریداری می کرد. شرکت برادران تصمیم گرفت که خودروهای گرانقیمت و بزرگ یا کابین بسته را تولید کند. در سال ۱۹۰۶ خیابان های پاریس ۲۵۰ خودروی لوکس رنو را در خود می دیدند که با موتورهای دو سیلندر مدرن خود می توانستند تا ۳۵ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرند.
 4. رنو در سال ۱۹۰۵ یکی از بیشترین حجم فروش های خود را تجربه کرد. در آن سال تعداد زیادی خودروی رنو AG1 برای راه اندازی ناوگان تاکسی در شهر پاریس به فروش رفت. این مدل در طول جنگ جهانی اول به شهرت بسیاری رسید چرا که در سپتامبر سال ۱۹۱۴، ۶۰۰ تاکسی شهر پاریس به درخواست ارتش فرانسه ۵ هزار سرباز را به جبهه مارن منتقل کردند. این تاکسی پس از این رویداد تاکسی های مارن لقب گرفتند. پاریسی ها برای قدردانی از نقش تاکسی های مارن در پیروزی فرانسه یادبود آن را در شهر لوولوآ-پره در حومه پاریس ساختند.
 5. کارخانجات رنو در آغاز جنگ جهانی اول ۱۴ هکتار وسعت و ۴ هزار کارگر داشت. این شرکت برای حمایت از دولت فرانسه در زمان جنگ به تولید تجهیزات نظامی سنگین مانند کامیون، حامل های توپخانه و توپ های توپخانه پرداخت. تانک سبک رنو FT-17 توسط با استعدادترین طراحان رنو یعنی رودولف ارنست متزمایز و لویی رنو طراحی شد و از انقلابی ترین و موثرترین طراحی تانک های تاریخ است.
 6. رنو پس از پایان جنگ جهانی به تولید خودرو بازگشت. رنو سرمایه گذاری سنگینی را در فناوری های جدید که بیشتر آنها از زمان خود بسیار فراتر بودند انجام داد که با موفقیت تجاری محدودی همراه شد. با این وجود این برهه تاریخی با چندین پیروزی در رویدادهای موتور ورزشی برای رنو همراه بود.
 7. در سال ۱۹۲۳ یک هیئت فرانسوی با خودروی شش چرخ پروتوتایپ رنو صحرای بزرگ آفریقا را طی کرد؛ این اولین سفر با خودروی یک گروه اکتشاف بود که توانستند با موفقیت آن را به پایان برسانند.
 8. با پیشرفت تکنولوژی رنو مدل یووا ۴ ( Juva 4) را در سال 1935 ساخت. این خودروی از سیستم تعلیق مستقل در قسمت جلو می برد. نیروی تولید شده در موتور خودرو که در قسمت جلو قرار داشت توسط جعبه دنده دستی 3 سرعته بع چرخ های عقب منتقل می شد.
 9. درست پس از چهلمین سالگرد تاسیس رنو جنگ جهانی دوم آغاز شد. پس از شکست ارتش فرانسه و اشغال این کشور توسط آلمان ها، لویی رنو با دو انتخاب روبرو بود: از دست دادن همه آنچه که ساخته یا همکاری با آلمان ها و منصرف کردن آنها از انتقال کارمندان و تجهیزات رنو به آلمان. تصمیم رنو این بود که کارخانه خود را به هر نحوی حفظ کند. به همین دلیل زمانی که مقامات ارتش آلمان و شرکت دایملر- بنز به منظور ارزیابی کارخانه رنو برای انتقال به آلمان به محل این کارخانه رفتند رنو و کارگران کارخانه با پذیرش ساخت خودرو برای ارتش آلمان آنها را از تصمیم خود منصرف کردند. تصمیم رنو برای همکاری با دشمن باعث منفور شدن او در میان اعضای مقاومت فرانسه شد. پس از آزادسازی فرانسه به جرم همکاری صنعتی با آلمان ها به زندان محکوم شد؛ در همین زمان بیماری وی شدت پیدا کرده بود. وی با رد تمام اتهامات مدعی بود که هدفش حفظ مواد اولیه، تجهیزات و پایگاه های تولیدی فرانسه از دست نازی ها و جلوگیری از خروج کارگران از کشور بود. لویی رنو در سال ۱۹۴۴ در دوران محکومیت درگذشت و کارخانه اش توسط دولت موقت فرانسه مصادره و ملی شد.
 10. در ژانویه ۱۹۴۵ و پس از گذشت ۴ ماه از مرگ لویی رنو دولت موقت ژنرال شارل دوگل دستور انحلال شرکت قبلی و تاسیس شرکت ملی رنو را صادر کرد. دو سال بعد رنو با خودروی جدید خود به نام رنو 4CV در نمایشگاه خودروی پاریس حضور پیدا کرد. این خودرو به لطف قیمت پایین خود به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرد و بیش از یک میلیون دستگاه از آن تا سال ۱۹۶۱ به فروش رسید.
 11. رنو در سال ۱۹۵۸ خط تولید موتور جدیدی را در نرماندی افتتاح کرد. این خودروساز فرانسوی چندین مدل موفق از جمله رنو ۴ و رنو ۱۶ در معرفی کرد.
 12. در سال ۱۹۷۱ سه شرکت رنو، پژو و ولوو با امضای توافق سه جانبه ای سرمایه گذاری مشترکی را برای تولید موتور خودرو آغاز کردند. این اتفاق اولین قدم برای شراکت های تجاری آتی بود.
 13. ۷۰ سالگی رنو زمانی رشد سریع آن بود. رنو برای ساخت کارخانجات جدیدی در شمال فرانسه قراردادی را با پژو به امضا رساند. رنو ۵ و رنو ۱۲ تبدیل به دو خودروی پرفروش فرانسوی جهان شدند. در پایان این دهه رنو تصاحب بازار امریکای شمالی را آغاز کرد.
 14. در سال ۱۹۷۷ رنو به عنوان یک سازنده وارد مسابقت فرمول یک شد و موتور توربو را در اولین خودروی خود رنو RS01 در این مسابقات معرفی کرد. از آن زمان این خودروساز فرانسوی به صورت مداوم حضور خود در مسابقات فرمول یک را به عنوان سازنده و تامین کننده موتور افزایش داد. اولین پیروزی های رنو در فرمول یک در سال ۱۹۸۰ بود.
 15. رنو ۹ در سال ۱۹۸۲ به امریکای شمالی معرفی شد. این خودرو به عنوان خودروی سال اروپا نیز انتخاب شد و در سال ۱۹۸۵ در فیلم سینمایی جیمز باند با عنوان "نمایی به یک قتل" به عنوان ماشین جیمز باند مورد استفاده قرار گرفت.
 16. رنو در سال ۱۹۸۴ از رنو اسپس ( Renault Espace ) رونمایی کرد. این مدل بسیار موفق بود و به رنو اجازه داد برای اولین بار در تاریخ این شرکت به فروش سالیانه ۲ میلیون دستگاه خودرو دست یابد.
 17. این دوره موفقیت رنو با اندکی کاهش در تولید همراه شد. البته رنو توانست با عرضه رنو ۱۹ در سال ۱۹۸۸ به این بحران داخلی غلبه کند.
 18. سال ۱۹۹۱ سالی طلایی برای رنو بود. این شرکت اکثر جایزه صنعت خودروسازی را کسب کرد. رنو کلیو کمی بعد از معرفی به عنوان خودروی سال اروپا انتخاب شد و به یکی از پرفروش ترین خودرهای اروپا در دهه ۱۹۹۰ تبدیل شد. همچنین رنو Ligne به عنوان کامیون سال انتخاب شد؛ رنو FR1 به عنوان اتوبوس سال انتخاب شد؛ همچنین ریموند لوی، مدیرعامل رنو نیز به عنوان مدیرعامل سال انتخاب شد. رنو در همین سال از پروتوتایپ رنو سنیک رونمایی کرد.
 19. رنو توئینگو در نمایشگاه خودروی پاریس در سال ۱۹۹۲ رونمایی شد. این خودرو در همان زمانی معرفی محبوبیت زیادی پیدا کرد و بازدیدکنندگان نمایشگاه ۲۲۴۰ دستگاه از آن را خریداری کردند.
 20. رنو لاگونا در سال ۱۹۹۴ در سگمنت D خودروهای خانوادگی رونمایی شد و تا سال ۲۰۰۱ نیز تولید آن ادامه داشت. رنو این خودرو را در مدل های هاچبک و استیشن هم عرصه کرد. نسل دوم رنو لاگونا اولین خودروی اروپایی بود که از سیستم سوئیچ بدون کلید از راه دور استفاده می کرد.
 21. رنو در سال ۱۹۹۹، سهام داچیا و ۳۶.۸ درصد از سهام نیسان را خریداری کرد. همچنین رنو در سال ۲۰۰۸ بخش عمده ای از شرکت روسی آوتوواز را از آن خود کرد.
 22. گروه رنو در حال حاضر در مالکیت دولت فرانسه است.

کلید واژه ها: محصولات رنو تاریخ رنو حقایقی درباره رنو سالهاراحتی