نقش اواپراتور کولر در خودرو چیست؟

در اواپراتور یا تبخیر کننده، همه شرایط برای تبدیل مایع به گاز محیا می باشد، در این وضعیت مایعی که مستعد برای تبدیل به گاز می باشد و به آن مبرد گفته می شود، گرمای محیط را جذب کرده و دچار تغییر حالت شده و به گاز تبدیل می شود. هوای اتاق سرنشین از طریق یک فن به سمت اواپراتور هدایت می شود و پس از گذشتن از میان لوله های بسیار باریک آن، خنک شده و رطوبت آن نیز جذب می شود.
نقش اواپراتور کولر در خودرو چیست؟
۱۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۵ رنوکار

در روز‌های گرم سال هستیم و یکی از پر کاربرد ترین سیستم‌های موجود در هر خودرو در این زمان، سیستم تهویه مطبوع و یا کولر خودرو است. همیشه یکی از دغدغه های رانندگان در زمان استفاده از کولر خودرو این است که آیا این وسیله با کارآئی مناسب در حال کار است و آیا سرمای تولیدی توسط آن در حد استاندارد است. سیستم کولر خودرو بر پایه اصول علم فیزیک استوار است و بر اساس قوانین آن کار می کند.

کولر خودرو از مجموعه قطعات و بخش های مختلفی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر هوای سرد تولید می کنند تا رانندگان در گرمای تابستان نیز از رانندگی لذت ببرند. کمپرسور، کندانسور، خشک کننده، اواپراتور، شیر انبساط، فن خنک کننده و یونیت موتور اجزای اصلی تشکیل دهنده کولر خودرو را شامل می شوند.

نقش اواپراتور کولر در خودرو چیست؟

یکی از ناامید کننده ترین موقعیت هایی که هر صاحب خودرو می تواند تجربه کند، خراب شدن کولر ماشین به خصوص در روزهای گرم تابستان است. سیستم مدرن Air Condition از چندین مؤلفه مستقل تشکیل شده است که برای تبدیل هوای گرم به خنک باید در کنار یکدیگر و بصورت کاملا دقیق کار کنند، بروز مشکل در یکی از این قطعات موجب می شود تا کارآئی سیستم کاهش یابد و یا اینکه سیستم کولر بطور کلی از کار بیفتد. در این بخش به نقش اواپراتور در سیستم کولر می پردازیم.

اواپراتور کولر خودرو چیست؟

سیستم تهویه مطبوع برای خنک کردن و همچنین جذب رطوبت هوای داخل کابین خودرو طراحی شده است. اواپراتور یک قطعه فلزی می باشد که از لوله های فلزی بسیار نازکی تشکیل شده است و دارای تبادل حرارتی بسیار زیادی با محیط بیرون می باشد، مایعی که استعداد زیادی برای تبدیل به گاز دارد، وارد این قطعه می شود و با جذب گرمای محیط، بر پایه اصول علم فیزیک، تغییر حالت داده و به گاز تبدیل می شود، این فرآیند موجب می شود که اواپراتور خنک شود، یک فن در جلوی اواپراتور و در داخل کابین خودرو تعبیه شده است، این فن موجب گردش هوا در داخل کابین خودرو شده و هوای خنک را در همه جای آن به گردش در می آورد. خنک شدن اواپراتور موجب می شود تا رطوبت محیط بصورت قطرات آن بر روی لوله های اواپراتور قرار گرفته و توسط مخزنی که در زیر آن قرار دارد جمع آوری شده و بوسیله یک لوله از قسمت زیر خودرو تخلیه شود.

علائم خرابی اواپراتور خودرو چیست؟

نقش اواپراتور کولر در خودرو چیست؟

اواپراتور قطعه ای بسیار حساس است و دارای لوله های بسیار باریک و نازک می باشد. محل قرار گیری این قطعه پشت داشبورد و در مجموعه HVAC می باشد، HVAC مخفف Heating, Ventilating and Air Conditioning می باشد و بیشتر قطعات مربوط به کولر و بخاری خودرو در این مجموعه قرار دارد. کوچکترین ضربه و یا فشار می تواند موجب آسیب دیدن اواپراتور گردد، در خصوص اواپراتور دانستن موارد زیر و رعایت اصول مربوط به آن لازم و مفید به نظر می رسد:

از آنجا که به دلیل نوع عملکرد و وظیفه خاص اواپراتور، همیشه بر روی آن رطوبت و قطرات آب وجود دارد و نور آفتاب نیز به آن نمی رسد لذا شرایط برای ایجاد و رشد انواع باکتری ها و قارچ ها وجود دارد، همچنین گردش هوا موجب می شود تا گرد و خاک بر روی اواپراتور نشسته و وقتی میزان گرد و خاک و قارچها از حدی بیشتر شود، این مواد به عنوان یک عایق عمل کرده و از میزان تبادل حرارتی اواپراتور و محیط کاسته می شود و کارآئی سیستم کولر کاهش می یابد، همچنین این مواد موجب می شوند تا وقتی کولر روشن می شود، برای حدود چند دقیقه بوی نامطبوعی که حاصل از فعالیت باکتری ها و قارچها می باشد، در کابین خودرو حس شود، برای رفع این مشکل لازم است تا اواپراتور هر سال توسط ماده ای بنام Air Condition Cleaner شسته شود.

همانطور که عنوان شد یکی از وظایف اواپراتور جذب رطوبت هوای داخل کابین می باشد و وقتی کولر روشن است، بر روی لوله های اواپراتور قطرات آب تشکیل می گردد، میزان سرمایش اواپراتور در حدی است که این قطرات آب ممکن است یخ بزنند و چنانچه کولر مدام کار کند، میزان یخ زدگی ممکن است تا حدی افزایش یابد که فاصله بین لوله های اواپراتور بطور کامل یخ زده و مسیر عبور هوا مسدود گردد، برای جلوگیری از این پدیده، سیستمی بنام "مجموعه ایمنی اواپراتور" طراحی شده است تا اواپراتور دچار یخ زدگی نشود و مسیر عبور هوا از میان لوله های اواپراتور مسدود نشود، حال چنانچه این سیستم از کار بیفتد و نتواند بدرستی کار کند، اواپراتور دچار یخ زدگی شده و با اینکه کمپرسور کولر فعال است ولی جریان هوای خنک در کابین خودرو وجود نخواهد داشت.

نقش اواپراتور کولر در خودرو چیست؟

چنانچه در هنگام تعمیرات و یا در اثر تصادف، ضربه ای به اواپراتور وارد شود و موجب سوراخ شدن آن گردد، گاز موجود در سیستم تخلیه شده و عمل خنک کاری توسط کولر انجام نخواهد شد.

همانطور که گفته شد، در زیر اواپراتور مخزن و شیلنگ کوچکی برای جمع آوری و هدایت قطرات حاصل از جذب رطوبت هوا به زیر خودرو وجود دارد، چنانچه این شیلنگ به دلیل وجود کثیفی های حاصل از گرد و خاک و جلبک های ایجاد شده، مسدود گردد، ممکن است میزان جلبک ها و گرد و خاک به دلیل وجود آب در مخزن به حدی زیاد شود که موجب شود تا بوی بسیار نامطبوعی مانند بوی لجن از دریچه های خروج هوا وارد کابین خودرو شود، برای رفع این مشکل لازم است تا مسیر خروج آب حاصل از اواپراتور به سمت زیر خودرو باز شود.

اواپراتور اصلی رنو

از آنجایی که اواپراتور یکی از قطعات مهم سیستم تهویه مطبوع خودرو است، کیفیت قطعه استفاده شده اهمیت زیادی دارد. بنابراین توصیه مجله رنو ایران به شما این است که قطعه استاندارد و مورد تایید شرکت رنو را خریداری کنید تا ضمن بهره مندی از کیفیت مورد تایید رنو از وارد آمدن خسارت های احتمالی بیشتر و تحمیل هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

چنانچه به دلیل بروز ایراد و عملکرد غیرعادی خودروی رنو خود، نیازمند کمک بودید می توانید به یکی از نمایندگان خدمات پس از فروش رنو در سراسر ایران یا یکی از شرکای تجاری آن مراجعه کنید اما در صورتی که به این نمایندگی ها دسترسی ندارید بهتر است بدانید که قطعات اصلی رنو دارای مشخصه هایی است که شناسایی آنها را از نمونه های تقلبی آسان می کند.

به منظور تشخیص بسته بندی اصلی از سایر بسته بندی ها می بایست به نکات زیر توجه کنید:

• عبارت "Group Renault" و "Groupe Renault" به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی بر روی کلیه جعبه ها درج شده است.
• عبارت "Genuine Parts" و "Pieces D'Origine" و"Piezas De Origen" (به معنای قطعه اصلی) نیز بر روی کلیه جعبه ها به چاپ رسیده است.

بجز این دو عبارت هر عبارت دیگری بر روی جعبه ها مشاهده شود به معنای تقلبی بودن بسته قلمداد می شود. همچنین در حال حاضر قطعه یدکی اصلی در دو بسته بندی سفید و کارتن‌ها قهوه‌ای رنگ عرضه می‌شوند.

شاخصه دوم شناسایی قطعه اصلی و استاندارد رنو درج برچسب های امنیتی این شرکت بر روی بسته بندی قطعه است. این برچسب ها دارای کد پیگیری منحصر به فرد هستند که جهت شناسایی فروشنده قطعه و کشور سازنده مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه در ساخت این بر چسب ها از جوهر حساس به نور استفاده شده است که با تغییر زوایه تابش رنگ آن از خاکستری به طلایی تغییر می کند.


کلید واژه ها: محصولات رنو قطعات یدکی اصلی شناسایی قطعات یدکی اصلی قطعات اصلی رنو قطعه یدکی رنو