با سنسور دریچه گاز و علائم خرابی آن آشنا شوید

این قطعه همانند کورتکس در مغز انسان است و کنترل یکی از مهمترین فرایندهای خودرو که حرکت آن را تضمین می کند، برعهده دارد.
با سنسور دریچه گاز  و علائم خرابی آن آشنا شوید
۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۸ رنوکار

سنسور موقعیت دریچه  گاز (به انگلیسی Throttle Position Sensor) یا همان سنسور دریچه گاز بخشی از سیستم مدیریت سوخت خودرو است که وظیفه مخلوط مناسب هوا و سوختی که توسط پمپ بنزین از باک تامین می شود را به پیشرانه خودرو تحویل دهد. این قطعه همانند کورتکس در مغز انسان است و کنترل یکی از مهمترین فرایندهای خودرو که حرکت آن را تضمین می کند، برعهده دارد. این سنسور در واقع میزان فشرده شدن پدال گاز زیر پای شما را اندازه گیری می کند و آنرا به یونیت موتور ارسال می کند و یونیت موتور متناسب با مقداری که راننده پدال گاز را فشرده است، دستوری را برای پاشش سوخت ارسال می کند.

این سنسور یک از مهم ترین سیگنال را که حاکی از تفکر راننده نسبت به میزان انرژی مورد نیاز پیشرانه و قصد او برای شتاب است را به سیستم انژکتور خودرو ارسال می کند. سیگنال TPS بطور مداوم چندین بار در ثانیه با داده های دیگر مانند درجه حرارت هوا، دور موتور، جریان هوا و سرعت تغییر موقعیت دریچه گاز اندازه گیری و ترکیب می شود.

با سنسور دریچه گاز  و علائم خرابی آن آشنا شوید

سنسور موقعیت دریچه گاز یک مقاومت متغیر است. این سنسور روی دریچه گاز و نزدیک به استپر موتور قرار دارد و توسط یک میله به پولکی که درون دریچه گاز وجود دارد متصل می‌شود. با باز و بسته شدن پولکی، سنسور اطلاعاتی را بصورت ولتاژ برای کامپیوتر ارسال می‌کند.

در خودروهائیکه مجهز به موتور دریچه گاز هستند، سنسوری بنام موقعیت پدال گاز جایگزین این سنسور می باشد و میزان فشرده شدن پدال گاز را اندازه گیری می کند.

این داده ها دقیقاً میزان پاشش سوخت در هر لحظه به موتور را توسط سوزن انژکتور تعیین می کنند. اگر سنسور دریچه گاز و سایر سنسورهایی که اطلاعات مورد نیاز را فراهم می کنند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، اتومبیل همانطور که باید شتاب، سرعت و حرکت نرم و کارآمدی خواهد داشت و این در حالی است که مصرف سوخت آن بهینه است.

با سنسور دریچه گاز  و علائم خرابی آن آشنا شوید

سنسور موقعیت دریچه گاز می تواند از چند جهت خراب شود، همه اینها در بهترین حالت باعث افزایش مصرف سوخت و محدودیت در عملکرد خودرو می شود که در بدترین حالت ممکن است خطر ایمنی را برای شما و سایر رانندگان ایجاد کند. این سنسور می تواند به تدریج یا به یک باره خراب شود. در بیشتر موارد، در صورت شناسایی خرابی  سنسور دریچه گاز، چراغ چک موتور روشن می شود. همچنین، در صورت شناسایی خرابی، اکثر خودروها عملکرد با کاهش قدرت را ارائه می دهند. این کار حداقل به راننده این امکان را می دهد تا از یک بزرگراه شلوغ به روشی ایمن تر و کم خطر تر خارج شود.

پس از خرابی سنسور دریچه گاز، حتی به صورت جزئی، باید سریعاً آن را با قطعه استاندارد و اصلی تعویض کنید. جایگزینی TPS شامل پاک کردن کدهای خطای مربوطه است و ممکن است نیاز به عملیات معرفی داشته باشد که این کار باید توسط دستگاه عیب یاب انجام گیرد. بهترین کار این است که این کار توسط نمایندگی های مجاز رنو در سرتاسر کشور انجام شود.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز از اهمیت زیادی در خودرو برخوردار است؛ خرابی این قطعه می تواند  باعث لرزش سنگین خودرو شود و در صورتی که عیب آن برطرف نشود می تواند فشار زیادی به موتور، دسته موتور و سیستم انتقال قدرت وارد کند.

با سنسور دریچه گاز  و علائم خرابی آن آشنا شوید

در صورتی که اتومبیل شتاب نمی گیرد یا هنگام شتاب گرفتن فاقد قدرت است یا پیشرانه بصورت خودکار گاز می خورد؛ در این حالت ممکن است این احساس بوجود بیاید که اتومبیل به سادگی آنطور که باید شتاب نمی گیرد. ممکن است هموار شتاب بگیرد اما فاقد قدرت است. از طرف دیگر، ممکن است اتومبیل شما هنگام رانندگی، ناگهان سرعت بگیرد حتی اگر شما پدال گاز را فشار نداده باشید. در صورت بروز این علائم ، احتمال اینکه با  این سنسور مشکلی داشته باشد وجود دارد.

همچنین در صورتی که موتور خودرو در حالت درجا بصورت پایدار و یکنواخت کار نمی کند، به عنوان مثال دور موتور اندکی کم و زیاد می شود، باید به دنبال مشکلی در سنسور دریچه گاز باشید. در نظر داشته باشید که وجود ایراد در TPS حتی می تواند منجر به خاموش شدن خودرو شود چرا که باز نشدن دریچه موجب عدم ارسال جریان متناوب هوا و سوخت به مخزن احتراق خواهد شد.

همچنین در صورتی که اتومبیل شتاب می گیرد، اما از سرعت نسبتاً پایینی فراتر نمی رود باید دنبال اشکالی در سنسور دریچه گاز خودرو باشید. یکی دیگر از علائم خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز افزایش مصرف سوخت خودرو است؛ کاهش ورود میزان هوای مورد نیاز برای احتراق به داخل سیلندر، موجب کاهش قدرت موتور شده و ممکن است افزایش میزان مصرف سوخت را در پی داشته باشد.

این یکی دیگر از حالت های خرابی TPS است که نشان می دهد بطور کاذب قدرت درخواستی شما محدود شده است، ممکن است متوجه شوید که اتومبیل شما شتاب می گیرد، اما فراتر از سرعت 30-50 کیلومتر نیست. این علامت اغلب همراه با کاهش قدرت و مخصوصا شتاب موتور است.

بعلاوه توجه کنید که ممکن است چراغ چک موتور همراه با هر یک از رفتارهای فوق روشن شود. هرچند که همیشه اینگونه نیست، بنابراین منتظر روشن شدن چراغ چک Engine نباشید تا اینکه این مشکل را بررسی کنید. اگر هر یک از علائم بالا را دارید بهتر است به یکی از مراکز مجاز خدمات پس از فروش رنو در سرتاسر ایران مراجعه کنید.

سنسور موقعیت دریچه گاز برای بدست آوردن توان و بازده سوخت مطلوب از وسیله نقلیه در هر شرایط رانندگی کلیدی است. همانطور که علائم ذکر شده در بالا مشخص است، خرابی این قطعه دارای پیامدهای جدی ایمنی است و باید بلافاصله توسط یک کارشناس دوره دیده و با تجربه بررسی شود.

سنسور دریچه گاز اصلی رنو

همانطور که در بالا خواندید سنسور دریچه گاز از اهمیت بالایی در خودرو برخوردار است بنابراین عملکرد صحیح آن نیز مهم است. استفاده از قطعه تقلبی رنو و یا استفاده از قطعه ای که مورد تائید رنو نیست می تواند علاوه به آسیب جدی به خودرو شما باعث افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو شود.

توصیه مجله رنو ایران به شما این است که در صورتی که با مشاهده هر کدام از علائم ذکر شده نیازمند تعویض سنسور دریچه گاز رنو خود شدید در اولین قدم به کلیه نمایندگی های خدمات پس از فروش رنو و شرکای تجاری آن در سراسر کشور مراجعه کنید. البته در صورتی که به این نمایندگی ها دسترسی ندارید نیز جای نگرانی وجود ندارد چرا که قطعات اصلی مورد تأیید رنو دارای نشانه هایی است که شناسایی آنها را از قطعات غیرتقلبی آسان می کند.

اولین و بارزترین نشانه قطعات اصلی رنو بسته بندی آنهاست. به منظور تشخیص بسته بندی اصلی از سایر بسته بندی ها می بایست به نکات زیر توجه کنید:

- عبارت "Group Renault" و "Groupe Renault" به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی بر روی کلیه جعبه‌ها درج شده است.
- عبارت "Genuine Parts" و "Pieces D'Origine" و"Piezas De Origen" (به معنای قطعه اصلی) نیز بر روی کلیه جعبه‌ها به چاپ رسیده است. باید توجه کنید که بجز این دو عبارت هر عبارت دیگری بر روی جعبه‌ها مشاهده شود به معنای تقلبی بودن بسته قلمداد می‌شود. همچنین در حال حاضر قطعه یدکی اصلی در دو بسته بندی سفید و کارتن‌ها قهوه‌ای رنگ عرضه می‌شوند.

دومین راه شناسایی قطعه اصلی و استاندارد رنو درج برچسب‌های امنیتی این شرکت بر روی بسته بندی قطعه است. این برچسب‌ها دارای به علاوه در ساخت این بر چسب‌ها از جوهر حساس به نور (همانند تکنولوژی به کار رفته در چاپ اسکناس) استفاده شده است که با تغییر زوایه تابش رنگ آن از خاکستری به طلایی تغییر می‌کند.کد پیگیری منحصر به فرد هستند که جهت شناسایی فروشنده قطعه و کشور سازنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.


کلید واژه ها: سنسور دریچه گاز Throttle Position Sensor قطعه یدکی رنو قطعات یدکی اصلی شناسایی قطعات یدکی اصلی قطعات اصلی رنو