چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

میزان مصرف سوخت خودرو همواره یکی از مهمترین فاکتورهای مشتریان در زمان خرید خودروی جدید است. امروزه با توجه با افزایش قیمت بنزین، این موضوع اهمیت بالاتری پیدا کرده است.
چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟
۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۱ رنوکار

میزان مصرف سوخت خودرو همواره یکی از مهمترین فاکتورهای مشتریان در زمان خرید خودروی جدید است. امروزه با توجه با افزایش قیمت بنزین، حساسیت نسبت به میزان مصرف سوخت ماشین در میان رانندگان شدیدتر شده و صاحبان خودرو همواره به دنبال راهی برای کاهش مصرف آن هستند.

گاهی اوقات پیش می آید که محاسبات و پیش بینی های راننده که عموما بصورت تجربی انجام می شود با آنچه در عمل انجام می گیرد تفاوت دارد، یک راننده که مدت زمان زیادی از یک خودرو استفاده می کند و سالها آنرا در اختیار دارد و همیشه به راحتی و بصورت تجربی مقدار مصرف سوخت را محاسبه می کرده و اکثرا آنچه که پیش بینی می کرده و حدس میزده با آنچه اتفاق می افتاده است فاصله کمی داشته است متوجه می شود که مدتی است پیش بینی هایش با آنچه در واقعیت اتفاق می افتد، هماهنگ نمی باشد، اشکال کار کجاست؟ چرا خودرو با سرعت بیشتری بنزین می سوزاند؟

با افزایش سن اتومبیل، عوامل بسیاری وجود دارد که ممکن است منجر به افزایش میزان مصرف سوخت شود. در ادامه با مجله رنو ایران همراه باشید تا بدانید که آنها چه هستند و چه کاری می توانید انجام دهید تا مسافت قابل پیمایش با یک باک بنزین اتومبیل خود را، به حد نرمال برگردانید.

1- کثیف بودن قطعات پیشرانه

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

با افزایش سن وسایل نقلیه، ترکیبات کربن ناشی از احتراق سوخت روی سوپاپ ها، پیستون ها، انژکتورها و دیواره های اتاقک احتراق جمع می شود. تولید مقدار کمی کربن کاملاً طبیعی است، اما بعضی اوقات، تولید بیش از حد کربن و ترکیبات آن، موجب اختلال در عملکرد موتور می شود.
این اتفاق ممکن است سبب شود که به دلیل تجمع ترکیبات کربن، پدیده خودسوزی ایجاد شود و کاهش بهره وری موتور را به دنبال داشته باشد.

2- رینگ پیستون فرسوده

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

رینگ های پیستون که عامل اصلی در نشت بندی آن در سیلندر هستند با افزایش سن وسیله نقلیه فرسوده می شوند و این اتفاق نیز کاهش تراکم مخلوط هوا و بنزین را در پی خواهد داشت. استفاده از روغن موتور نامناسب، تعویض دیر هنگام روغن موتور، نصب فیلتر روغن غیراصلی و پایین بودن سطح روغن می تواند باعث تسریع در وقوع این اتفاق شود.

فشار آوردن زیاد به موتور خودرو در دور موتورهای پایین(که اصطلاحا به آن دنده مُرده نیز گفته می شود) به دلیل اینکه پمپ روغن دارای دور پائین است و فشار روغن کمتری ایجاد می کند نیز می تواند منجر به این اتفاق شود چرا که روغن کمتری به نقاط حساس پیشرانه ارسال می شود. 

3- رانندگی با سرعت زیاد

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

فشار دادن هر چه بیشتر پا بر روی پدال گاز افزایش مصرف سوخت را در پی خواهد داشت. هنگامی که روی پدال گاز فشار می آروید ، صفحه دریچه گاز خودرو باز می شود و اجازه می دهد هوای بیشتر وارد محفظه احتراق شود. واحد کنترل موتور خودرو (ECU) باید با تزریق سوخت بیشتر به این عمل پاسخ دهد تا نسبت مناسب سوخت به هوا را حفظ کند.

باید در نظر داشت که وقتی سرعت خودرو از حدود 100 کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد، مصرف سوخت از وضعیت خطی به وضعیت سهمی شکل، تغییر می کند، به عبارت دیگر در سرعت های بالاتر از 100 کیلومتر بر ساعت، مصرف سوخت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. نکته دیگری که در افزایش مصرف سوخت تاثیر زیادی دارد، شتاب خودرو است، چنانچه راننده حتی در سرعت های پائین و در دنده های سنگین، پدال گاز را برای افزایش سرعت ناگهانی فشار می دهد، مصرف سوخت به شدت زیاد می شود.

4- حرکت سپر به سپر خودروی جلویی

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

چنانچه راننده فاصله طولی را با خودرو جلوئی رعایت نکند و بوسیله فشردن و رها کردن پدال های گاز و ترمز، سعی کند تا فاصله را با خودرو جلوئی به حداقل برساند، علاوه بر اینکه خطراتی را از نظر تصادف به دنبال خواهد داشت، مصرف سوخت خودرو نیز افزایش می یابد زیرا راننده مدام از ترمز استفاده می کند و مجددا پدال گاز را فشار می دهد.

5- آب و هوای سرد

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

هنگامی که هوا سرد است، رسیدن به دمای کار عادی خودرو طولانی تر خواهد بود. روغن در دمای سردتر چسبناک است و این باعث کاهش کارایی آن می شود. در این حالت بیشترین تأثیر در میزان مصرف سوخت را در سفرهای کوتاه مشاهده خواهید کرد. 

6- فشار باد کم تایر

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

کم بودن باد لاستیک باعث افزایش مقاومت غلتکی در تایر می شود و برای حفظ سرعت معین به انرژی بیشتری از وسیله نقلیه نیاز خواهد داشت و که موجب افزایش مصرف سوخت می شود. امروزه برای رفع این مشکل و همچنین برای ایمنی بیشتر، بسیاری از خودروها مجهز به سنسور نظارت بر فشار باد تایر شده اند.

به همین دلیل سعی کنید تا میزان باد لاستیک اتومبیل خود را مرتباً و با استفاده از فشار سنج تایر بررسی کنید تا مطمئن شوید که میزان باد لاستیک خودرو در حد استاندارد باشد. 

7- استفاده از روغن غیر استاندارد

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

روغن موتور غیر استاندارد باعث می شود تا اصطکاک بین قطعات موتور بدرستی مهار نشوند و علاوه بر اینکه به قطعات موتور آسیب وارد شود، مصرف سوخت نیز افزایش یابد، به همین دلیل همواره باید از روغن توصیه شده در دفترچه راهنما استفاده شود.

8- مشکل در شمع، کوئل و وایر

سیستم های برقی خودرو که با همکاری یکدیگر وظیفه ایجاد جرقه برای عملیات احتراق کامل را دارند، دارای نقش بسیار مهمی در کارآئی موتور هستند.

در صورتی که هر کدام از این قطعات دچار فرسودگی یا مشکل شوند، احتراق در موتور به خوبی انجام نمی شود و کارآئی موتور کاهش می یابد، در این صورت راننده باید پدال گاز را بیشتر فشار دهد تا به سرعت مورد نظر خود برسد، این عمل علاوه بر اینکه ممکن است به موتور آسیب جدی برساند، موجب افزایش مصرف سوخت نیز خواهد شد.

اگر موتور به سختی استارت می خورد یا در هنگام کار، ریپ می زند احتمالا زمان بررسی و در صورت نیاز  تعویض شمع، کوئل یا وایر فرا رسیده است، توصیه می شود تا سرویس های دوره ای خودرو را مطابق میزان پیمایش خودرو و همچنین زمان بطور دقیق انجام دهید.

9-گرفتگی یا خرابی سوزن انژکتور

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

سوزن انژکتور وظیفه دارد که سوخت را در زمان معینی و به شیوه خاصی پاشش کند. در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود یا به هر دلیل، انسدادی در درون آن ایجاد شود ممکن است پاشش سوخت دچار مشکل و یا قطعی شود، در واقع سوخت مورد نیاز برای احتراق تامین نشده و عملکرد پیشرانه دچار مشکل می شود.

همچنین این اتفاق بر روی میزان ترکیب سوخت و هوا برای احتراق کامل و مداوم سوخت نیز موثر است. در صورتی که سوزن انژکتور دچار گرفتگی شده باشد، با شستشوی آن مشکل برطرف خواهد شد در غیر این صورت چاره ای جز تعویض این قطعه در نمایندگی های مجاز رنو نخواهید داشت.

10- ایراد در تسمه تایم

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

تسمه تایم که یکی از مهمترین و حیاتی ترین قطعات موجود در خودرو است وظیفه دارد که سرعت حرکت میل سوپاپ و میل لنگ را با هم هماهنگ کند و در نتیجه فرایند احتراق در داخل پیشرانه به درستی و در زمان بندی مناسب انجام شود. عدم کارکرد صحیح این قطعه از آنجایی که موجب احتراق ناقص می شود بر روی حرکت خودرو تاثیر زیادی دارد.

فراموش نکنید که کیت کامل تسمه تایم و کیت کامل تسمه دینام را در زمان و میزان کیلومتر تعیین شده توسط کارخانه سازنده که در دفترچه راهنمای وسیله نقلیه نیز درج شده است تعویض کنید.

11- ایراد در سنسور اکسیژن

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

سنسور اکسیژن یکی دیگر از قطعات مهم در فرایند احتراق خودرو است. در صورتی که چراغ چک مربوط به خودرو روشن شد، این هشدار را نادیده نگیرید. اکثر خودروها حتی با وجود نقص در سنسور اکسیژن به ظاهر عملکرد بدون اشکال دارند اما با این تفاوت که میزان خیلی بیشتری سوخت در محفظه احتراق پاشش خواهد شد و در نتیجه مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا می کند.

12- فیلتر هوای کثیف

چرا مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد؟

در یکی از مقالات پیشین درباره فیلتر هوا و وظیفه آن در خودرو صحبت کردیم. حتما در کلیه سرویس های دوره ای خودرو، این فیلتر را تعویض کنید. کثیفی فیلتر هوای موتور از آنجایی که میزان هوای ورودی به پیشرانه را محدود می کند، می تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود.

در پایان باید این نکته را یادآوری کنیم که استفاده از قطعات یدکی اصلی و استاندارد مورد تائید شرکت خودروسازی رنو فرانسه گام بسیار مهمی در تامین ایمنی و سلامتی خودرو و سرنشینان آن است.

در صورتی که به نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش رنو دسترسی ندارید حتماً سعی کنید که از قطعه اصلی رنو را برای خودروی خود استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید شاید استفاده از نمونه‌های تقلبی کمی ارزان ‌تر باشد اما عدم عملکرد صحیح این قطعه می ‌تواند در دراز مدت خسارتی سنگین به شما وارد کند.

حال اگر برای شما این پرسش پیش آمده است که چگونه قطعه اصلی رنو را از نوع غیر اصلی آن تشخیص دهید باید بدانید که به طور کلی قطعات اصلی رنو دارای دو مشخصه ویژه هستند:

بسته بندی محصولات رنو که روی آن کلمات Group Renault و Genuine Part به زبان‌های انگلیسی و Groupe Renault و Pieces D'Origine به زبان فرانسوی نوشته شده است و ترتیب قرار گرفتن این نوشته‌ها روی بسته نیز دارای الگوی خاصی است.

همچنین در حال حاضر قطعه یدکی اصلی در دو بسته بندی سفید و کارتن‌ها قهوه‌ای رنگ عرضه می‌شوند . به این نکته نیز توجه کنید که علی رغم اینکه گروه خودروسازی رنو شامل شرکت‌های خودرو سازی داچیا، سامسونگ موتورز، آوتوواز و آلپاین است اما هرگونه بسته بندی دیگری که نام‌های Dacia, Dacia Group و داچیا روی آن وجود داشته باشد قطعه تقلبی محسوب می‌شود .

برچسب‌ های امنیتی رنو برای هر محصولی به صورت منحصر به فرد تولید شده است. این برچسب محصولی است که با الصاق به کالاهای تولیدی و اسناد و مدارک، امنیت و اعتبار آنها را تضمین می ‌کند. این نوع برچسب‌ها قابل کپی‌ برداری نبوده و در ساخت آنها از تکنیک‌ های خاصی همانند تکنولوژی مورد استفاده در چاپ اسکناس استفاده می‌شود. تمامی قطعات استاندارد گرو رنو با برچسب امنیتی عرضه می‌شوند.

قطعاتی که با این برچسب و به همراه نشان تجاری توزیع می‌شوند، اصل و استاندارد است. برچسب‌های امنیتی درج شده روی محصولات اصلی رنو دارای این مشخصه‌ها هستند: برچسب اطمینان دارای جوهر حساس به نور است که با تغییر زاویه تابش رنگ آن از طیف خاکستری به طلایی تغییر پیدا می‌کند. مورد دیگر وجود کد پیگیری منحصر به فرد بر روی این برچسب هاست. با توجه به پیچیدگی تولید این کدها امکان جعل آنها برای جاعلان دشوار و هزینه‌بر است.


کلید واژه ها: محصولات رنو قطعات یدکی اصلی شناسایی قطعات یدکی اصلی قطعات اصلی رنو قطعه یدکی رنو